Nesim İBA
TED Edirne Koleji Kurucusu

1973 Iğdır Aralık doğumlu olan Nesim İba, 38 yıldır Edirne'de ikamet etmektedir. Yaklaşık 30 yıldır birçok farklı sektörde çalışmış ve yatırımlar yapmış olan Nesim İba, eşi Belgin İba ile birlikte kurmuş oldukları ve toplam 1.000 yatak kapasitesine sahip Zeynep Öğrenci Yurtlarını, Edirne ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden eğitim için Edirne'ye gelen öğrencilerin hizmetine sunmuştur. İba Ailesi; 2023 yılında kurmuş oldukları ve Edirne'de üst düzey konaklama hizmeti veren Aliba Hotel ile turizm sektöründe de faaliyet göstermeye başlamıştır.

İba Ailesi, 2017 yılında Türk Eğitim Derneği ile imzalanan protokol ile TED Edirne Kolejinin temellerinin atılmasını sağlamış ve 38. TED Kolejini Edirne'ye kazandırmışlardır. 20 Nisan 2018 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilen ve 15 ay gibi kısa süre içerisinde inşaat aşamaları tamamlanan TED Edirne Koleji, 2019-2020 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Toplam 700 çalışanı ile başta Edirne olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinde eğitim, turizm, inşaat gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdüren şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Nesim İba, aynı zamanda iki çocuk babasıdır.